Als zorgprofessionals lopen we mee op iemands levenspad. Met veel ruimte voor eigen regie, een centrale rol voor het persoonlijke netwerk en dichtbij als het echt nodig is. Ons vakgebied en onze rol kenmerkt zich door specifieke ervaring, kennis en expertise. Die expertise helpt ons om kwalitatief hoogwaardige, veilige en passende zorg te bieden. Bij Cello werken veel bijzondere mensen met hun eigen expertise. In deze rubriek verdiepen we ons samen met een expert in een belangrijk onderwerp. Deze keer vertelt Hanneke van der Heijden over haar werk als logopedist op kindcentrum de Elzengaard.
Sinds 2013 is Hanneke werkzaam bij Cello. Ze begon haar loopbaan met het behandelen van zowel kinderen als volwassenen, maar haar hart lag altijd al bij het werken met kinderen. “Tijdens mijn laatste stage op een Mytylschool, een school voor kinderen met een lichamelijke en/of verstandelijke beperking, wist ik het zeker: dit is wat ik wil. Ik ben heel gericht op zoek gegaan naar een vacature in dit werkveld en na een half jaar zoeken kwam ik bij Cello terecht.” Hanneke werkt met vijf andere logopedisten verspreid over de verschillende locaties van Cello: twee op de Binckhorst, twee in Vught/Haaren en twee op kindcentrum de Elzengaard.
Meer dan woorden: de essentie van contact Als logopedist richten Hanneke en haar collega’s zich op eten, drinken, gehoor en communicatie in de breedste zin van het woord, niet alleen op spraak. “Er zijn ook veel kinderen die erg moeilijk contact kunnen leggen. Contact is juist heel belangrijk om een bepaalde manier van communicatie aan te gaan. Ook non-verbaal is er al contact, je ziet het in mimiek en lichaamstaal. We proberen precies die contactmomenten te stimuleren en te vergroten.”
Communiceren kan op veel manieren. Hanneke biedt kinderen verschillende ondersteunende communicatiehulpmiddelen aan om zich te uiten, zoals picto’s, gebarentaal, afbeeldingen en digitale hulpmiddelen. Daarnaast maakt ze gebruik van diverse methodieken die de communicatie ondersteunen. Zo werkt ze op de Elzengaard veel met Floorplay, waarbij contact en plezier centraal staan. Spelenderwijs probeert ze het kind te prikkelen en uit te lokken om zo verbinding te maken. “Ook werk ik met methodes zoals LACCS en Geef me de Vijf, voor kinderen met autisme.
Samenwerking als basis Multidisciplinair samenwerken is een belangrijk onderdeel van Hanneke haar werk. Zo geeft ze een voorbeeld. “Heel veel gedrag is communicatie. Veel kinderen die zich niet kunnen uiten in woorden, laten bepaald gedrag zien waar ze dan iets duidelijk mee willen maken. Denk aan zelfbeschadiging of hoofdbonken. In dit soort gevallen werk ik vaak samen met gedragskundigen.”
Hanneke benadrukt dat zij zich op de Elzengaard vooral richt op het vormen van een beeld van het kind. “Welke signalen geeft hij/zij af? Soms is de situatie zo complex dat er meerdere dingen spelen. Dan is de uitdaging om te bepalen wat de prioriteit heeft en waar we ons op focussen.” Een andere uitdaging is het bewaken van de gezamenlijke lijn van aanpak. “Iedereen wil iets bijdragen, maar als dat niet op elkaar wordt afgestemd, komt het niet samen. Daardoor lost het probleem zich niet op en komt de vraag na een paar maanden weer terug. Dat is zonde en niet bevorderlijk voor het kind en de situatie. We werken er hard aan om dit niet te laten gebeuren.”
Droom en trots Hanneke is trots op de expertise die zij en haar collega’s de afgelopen jaren hebben opgebouwd. “We hebben veel kennis in huis en kunnen daardoor heel goed kijken naar de behoefte van de cliënt. We kijken niet naar cijfertjes of algemene beelden, maar vormen ons eigen beeld op basis van wat die specifieke cliënt nodig heeft.”
Ze ziet dat het werk steeds meer op afstand gebeurt en hoopt dat de logopedisten voldoende tijd en ruimte blijven krijgen om de cliënt en diens behoefte echt goed te kunnen leren kennen. “Ik hoop dat we ons daar sterk voor kunnen blijven maken, zodat we onszelf kunnen blijven ontwikkelen. De behoefte van de cliënt moet altijd centraal blijven staan.”